Origami Çiçek Yapımı kategorimizde farklı bir yazı ile karşınızdayız, Origami Gül Yapımı. Bu anlatım içinde kolayca Origami Gül yapabilmeniz için Origami Gül Resimli ve Animasyonlu anlatım mevcuttur. Animasyonu ve Resimli Anlatımı daha iyi anlayabilmeniz için  bazı teknik bilgileri bilmenizde fayda vardır. Bunlar:

————— Yandaki gibi görülen kesikli çizgiler katlanacak olan yerleri göstermektedir. Yani bu çizgiyi görülen yerlerden katlama yapılacak demektir.

_________ Yanda görülen düz çizgi ise katlama sonucu kağıtta oluşan çizgileri temsil etmektedir. Bu çizgilerin olduğu yerler bir önceki adımda katlanılan yerler olduğunu ifade edilmektedir.

Origami Gül Yapımı Videolu Anlatım

Origami Yaprak Yapımı Videolu Anlatım

Gül, yıllar boyunca insanlar arasında aşkı ve sevgiyi ifade eden bir yol olarak olarak kullanılmıştır. Hatta öyle ki, Güllerin renklerine göre ifade ettiği manalar bile değişmektedir:

Kırmızı Gül aşkı simgelemektedir ve “Seni Seviyorum” demektir. Aşkını ilan etmek isteyen ancak açılmaya çekingen sevgililerin kullanabilecekleri güzel bir yöntemdir.

Beyaz Gül ise saflık ve masumiyetin aynı zamanda da hayatları birleştirmeyi anlatmaktadır. Masum, temiz duyguları, saflık ve mütevazilik ile sevilene anlatmanın en güzel yollarından biridir.

Pembe Gül sempatikliği, şirinliği ayrıca neşe, mutluluk ve minnettarlık manalarına gelmektedir. Sevilene “Gönlüm Sende” demenin en kolay yolu pembe güllerdir.

Sizde ifade etmek istediğiniz duyguya uygun rengi seçin ve animasyonlarımızı veya Origami Gül Resimli anlatımlarımızı takip ederek anlaşılır, basit Türkçe içeriğimiz sayesinde rahatça Origami Gül yapın.

Kağıttan Gül Yapımı Resimli Anlatım

gul-yapimi-adim9Origami Gül Yapımında kullanacağımız şey beğendiğiniz renkde biri Origami Gül Yapımı için diğeri Origami Yaprak Yapımı için 2 adet renkli kare kağıt.
Resimli anlatımı ve animasyonu daha iyi anlamanız için yukarıdaki teknik bilgileri bilmenizde fayda var.
gul-yapimi-adim1Şekilde görülen çizgileri oluşturmak gerekmektedir.
İlk çizgi için kare kağıdın iki ucunu ok yönünde birleştirip ortada ikiye katlayın sonra açın.
İkinci çizgi için ise kare kağıdı diğer ok yönünde uçları birleşecek şekilde ortadan ikiye katlayın ve sonra açın.
Elinizdeki kağıtta şekilde gördüğünüz iki noktalı çizgi olan yer kat izi çıkmış bir halde olacaktır.
gul-yapimi-adim1
Adım1’de yapılan katlama sonucu çizgiler düz çizgi olarak gösterilmiştir.
Bu adımda kağıdın 4 köşesinde bulunan ucunu teker teker alıp ortada buluşturacağız.Kağıdın herhangibir ucunu tutup ortadaki noktaya yani iki kağıdın katlanmış olan orta noktasına koyup katlıyoruz.
Bu işlemi 4 ucu için uyguluyoruz.
gul-yapimi-adim3Adım 2’de katlandığımız kağıt pembe ile gösterilen hale gelmişti.
Şimdi kağıdı tekrar açmadan üzerinde katlama işlemine devam edeceğiz.   Bu adımda ok ile gösterilen herbir ucu okun ucunun gösterdiği ortada noktada birleştiriyoruz.
gul-yapimi-adim4Adım 3’te yapılan uygulamanın aynısı bu adımda da yapılacaktır.
Kağıdın 4 ucu teker teker orta kısma gelecek şekilde ok yönünde katlanacaktır.
gul-yapimi-adim5Katlama işlemi artık bitti.Artık katlanmış olan kağıdı Origami Gül haline getirebilmek için açmaya başlayacağız.
Kağıdın katlanmış ve içte olan ucunu belirli bir seviyeye kadar yani göze güzel görünecek şekilde şekilde geriye çekilip katlayacağız.
Bu işlemi 4 ucu içinde aynı seviyede olacak şekilde açılacaktır.
gul-yapimi-adim6Önceki adımda yapılan açıp katlama işlemi bu adımda da yapılacaktır.
İç tarafta kalan kağıdın 4 ucu teker teker bir öncekinin üçgen boşluğu hizalanacak şekilde geriye doğru çekilip katlanır.
gul-yapimi-adim7Adım 7’de kağıdı açma işlemine devam etmeye devam ediyoruz.
En içte kalan kağıdın uçlarınıbir önceki açmadan doğan boşluğu dolduracak kadar geriye çekip açıyoruz.
Bu Gülün parçaların açmanın son işlemi olduğu için artık elişi kağıdının beyaz kısmına ulaşmış oluyoruz.
gul-yapimi-adim8Origami Gül Yapımında Gülün için son aşamaya gelmiş bulunuyoruz.
Gül şeklinin tam olarak ortaya çıkması için Origami Gülün şekilde görülen uçlarının belirli bir miktarı alta doğru katlanır.
Bu aşamadan sonra Origami Gülün tamamlayıcısı olan Yapraklar yapılır.Bunun için Yaprak Yapımını anlattığımız bölüme devam ediniz.

Origami Yaprak Yapımı

gul-yapimi-adim9Bu aşamadan Origami Gül Yapımının Yaprak kısmını yapacağız. Bunun için bize Gül Yapımında kullandığımız kağıttan biraz daha küçük olacak şekilde bir yeşil kağıt ve sonrasında birleştirmek için yapıştırıcı veya bant kullanacağız.
Daha kolay anlayabilmeniz ve basitçe yapabilmeniz için yukarıda geçen teknik bilgileri göz önünde bulundurmanızda fayda var.
yaprak-yapimi-adim1Origami Yaprak Yapımı için kullanacağımız yeşil kare yeşil kağıdı okların gösterdiği gibi çapraz şekilde ikiye katlıyoruz.
Ortadaki kesikli çizgi katlanacak yeri göstermektedir ve kağıtın ölçüsü Origami Gül yapımında kullandığımız kağıttan biraz küçük olmalıdır.
yaprak-yapimi-adim2Adım 1’de katladığımız kağıdı açıyoruz ve kağıdın şekilde gösterilen uçlarını ortadaki çizgiye gelecek şekilde katlıyoruz.
yaprak-yapimi-adim3Katladığımız kağıdın katlanmamış olan ucunu ortadaki çizgiye gelecek şekilde üçgen yaparak katlıyoruz.
yaprak-yapimi-adim4İki ucu katlanmış olan kağıdın ilk katladığımız ucunu ikinci katladığımız ucunun üzerine şekilde görüldüğü gibi çapraz olarak katlanıyor.Ancak üzerine katlanan kağıt altındaki kağıdın boyunu geçmemelidir.
Tab contentyaprak-yapimi-adim5Adım 4’te katladığımız kağıdın üzerinde bir kez daha çapraz katlama yapacağız.
Şekilde görüldüğü gibi çapraz olarak katladığımız kısmı ok ile gösterildiği gibi dış tarafı iç tarafa getirecek şekilde katlıyoruz.
yaprak-yapimi-adim6Bu son adım ile beraber Origami Gül Yapımının Yaprağını da tamamlamış oluyoruz.
Şekilde görüldüğü gibi katlanmış olan yerden gül ile yapıştırıcı veya bant yardımıyla tutturuyoruz.

Bir önceki Origami Sanatı Kurbağa Yapımı başlıklı makalemizde Origami Kurbağa, Origami Kurbağa Yapımı ve Origami Örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.