Origami yapımı denince akla gelen ilk kağıt katlama örneği origami turna kuşu yapımı olmaktadır. Peki, hangi kuş diye soracak olursak? Vereceğiniz yanıtın Japon kültürüyle de özdeşleşmiş olan origami turna kuşu yapımı olacağına eminiz.

Kağıttan turna kuşu yapımı teknik açıdan incelendiğinde başka pek çok modelde de görülebilen aşamaları içermektedir. Ayrıca öğrenmesi kolay  olduğu gibi bitmiş halinin kuyruğu çekildiğinde kanatları hareket ettiği için eğlenceli ve zevkli bir origami kuş yapımı türüdür. Bu özelliğinden dolayı origami turna, kanat çırpan kuş olarak da bilinir. Bütün bu faydalarından dolayı ilk öğretilen veya ilk öğrenilen kağıt katlama sanatı örneği olmuştur.

Kağıttan turna kuşu, Japon kültüründe derin bir geçmişe sahiptir. Origami turnanın bütün dünya tarafından bilinmesini, yayılmasını sağlayan küçük kız Sadako’nun etkileyici hikayesini, 1000(bin) turna kuşunun nasıl ortaya çıktığını ve daha fazlasını okuyup origami sanatını daha yakından tanımanız için bir önceki yazımız da kaleme almış olduğumuz Origami Turna Kuşu Hikayesi ve Sadako adlı makalemize davet ediyoruz.