Origami sanatının dünyada bu denli tanınmasında İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bir olay etkili olmuştur. Sadako Sasaki adında onbir yaşındaki küçük bir kız savaş sırasında Hiroşima’ya atılan atom bombasının radyasyonu yüzünden lenf kanserine yakalanmıştır. Hastanede tedavisi yapıldığı sırada kendisi ile aynı kaderi paylaşan yaşlı bir kadın Sadako’ya origami kağıttan bin turna kuşu hikayesini anlatır ve bin adet origamiden turna kuşu yaptığında dileğinin kabul olacağını, iyileşeceğini söyler. Sadako o günden sonra kağıttan origami turna kuşu yapmaya başlar. Turnalarını yaparken onlarla konuşup “Kanatlarınıza huzur yazacağım. Böylece tüm dünyada uçabileceksin.” der.

Sadako’nun hastalığı gün geçtikçe ilerlerken yaptığı turnaların sayısı da artmaktaymış. Ancak Sadako’nun ömrü 644(altı yüz kırk dört)’üncü origami turna kuşunu bitirip 645(altı yüz kırk beş). origami turna kuşunu yapmaya yetmemiştir. Bu haber medya aracılığıyla duyulunca küçük kızı yapamadığı 356(üç yüz elli altı) tane origami turna kuşu tamamlanıp küçük kız ile birlikte gömülmüştür. O günden sonra sadako ve kağıttan bin turna kuşu hikayesi dünya barışının ayrıca nükleer silahlanmamanın da simgesi olmuştur.

Sadako Anıtı

 

 

 

 

 

 

 

İlerleyen zamanda ülke gençlerinin topladıkları parayla 1958(bin dokuz yüz elli sekiz) yılında Hiroşima’daki Barış Parkın’na Sadako Anıtı(yukarıda görülen) yapıldı. Bu olay dünya genelinde duyulduğu için Sadako’nun ölüm günü olan 6 Ağustos’da küçük kızı anmak için dünyanın hemen her yerinde 1000 adet origami turna kuşu yapılıp Sadako’nun Hiroşima’daki anıtına gönderilmeye başlanmıştır. Türkiye’de de Sadako’yu anmak için çeşitli etkinlikler düzenlenip çocuklara origami turna kuşu yapımı  öğretilerek bin adet origami turna kuşu yapılıp Sadako’nun anıtına gönderilmektedir. Sadako’ya itafen Nazım Hikmet tarafından bir şiirde yazılmıştır.

KIZ ÇOCUĞU

Kapıları çalan benim, kapıları birer birer.

Gözünüze görünemem, göze görünmez ölüler.

Hiroşima’da öleli oluyor bir on yıl kadar.

Yedi yaşında bir kızım, büyümez ölü çocuklar.

Saçlarım tutuştu önce, gözlerim yandı kavruldu.

Bir avuç kül oluverdim, külüm havaya savruldu.

Benim sizden kendim için hiçbir şey istediğim yok.

Şeker bile yiyemez ki kâat gibi yanan çocuk.

Çalıyorum kapınızı, teyze, amca, bir imza ver.

Çocuklar öldürülmesin, şeker de yiyebilsinler

Nazım HİKMET RAN

Bir önceki Origami Nedir? başlıklı makalemizde 3d Origami, Kağıt Katlama Sanatı ve Origami Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.